Dziel się uśmiechem

Siódma edycja programu
„Dziel się Uśmiechem”
zakończona!

Siódma edycja „Dziel się Uśmiechem” dobiegła końca. Od września 2019 roku do końca lutego blisko 100 000 dzieci dowiedziało się czym jest próchnica i jak mogą jej zapobiegać. VII edycję programu wsparła Ambasadorka - Magdalena Różczka, znana z aktywnego zaangażowania w akcje charytatywne i kampanie społeczne. Zrealizowaliśmy też konkurs dla szkół, w którym placówki uczestniczące w programie przygotowały wyjątkowe, kreatywne plakaty.
Program „Dziel się Uśmiechem” organizujemy w polskich szkołach już od 2013 roku! W ciągu siedmiu edycji już ponad sześćset tysięcy dzieci wzięło udział w wyjątkowych lekcjach.
Zobacz, jak wyglądała jedna z lekcji „Dziel się Uśmiechem” w Szkole Podstawowej nr 378 w Warszawie!
25 września odbyła się konferencja prasowa oficjalnie inaugurująca start 7. edycji „Dziel się Uśmiechem”, na której spotkaliśmy się z naszymi partnerami, dziennikarzami oraz ambasadorką akcji – Magdaleną Różczką!

Poznaj bliżej naszych partnerów

Współorganizator:

Polski Czerwony Krzyż

To najstarsza polska organizacja humanitarna, której działalność sięga 1919 roku.

Partner merytoryczny:

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne

Towarzystwo naukowe od 1951 roku rozwija wiedzę medyczną i wyznacza trendy w dziedzinie stomatologii.

Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej

Stowarzyszenie to powstało w 2013 roku, a jego celem jest m.in. rozwój programów profilaktyki, edukacji i promocji zdrowia jamy ustnej u dzieci.

DZIĘKI WASZEMU WSPARCIU NA REALIZACJĘ VII EDYCJI PROGRAMU PRZEKAZALIŚMY:

0
Program „Dziel się Uśmiechem” jest w całości finansowany przez firmę Mars Polska, która co roku przekazuje na jego realizację 1% ze sprzedaży dowolnych gum Orbit® we wskazanych miesiącach, zazwyczaj wczesną jesienią. W ramach VII edycji – akcją zostały objęte produkty sprzedawane w sklepach stacjonarnych od 1 września do końca października 2019 roku.

Stan uzębienia wśród dzieci ze szkół podstawowych
– badanie z 2017/2018 roku

Zapoznaj się z wynikami badania

Konkurs dla szkół

Nadeszła pora ogłoszenia wyników konkursu „Jeszcze bardziej Dziel się Uśmiechem!”. Dziękujemy za zaangażowanie włożone w przygotowanie każdego plakatu – otrzymaliśmy wiele wspaniałych prac. Po burzliwych obradach Jury zdecydowało się nagrodzić następujące prace:

I miejsce

i nagrody w postaci systemu testowego Qomo Qclick i zestawu bezcukrowych gum Orbit otrzymuje:
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Jagiełły w HajnówceWyróżnienie

i nagrody w postaci przystawki interaktywnej Esprit Mobile i zestawu bezcukrowych gum Orbit otrzymują:

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Starym ZakrzewieSzkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w PisarzowicachSzkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w RybnieRegulamin konkursu

Plakat

Patroni honorowi

Krajowy konsultant
w dziedzinie stomatologii dzieciecej
Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy
Kuratorium Oświaty w Lublinie
Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim
Lubuski Kurator Oświaty
Kuratorium Oświaty w Białymstoku
Kuratorium Oświaty w Gdańsku
Kuratorium Oświaty w Kielcach
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
Świętokrzyski Kurator Oświaty
Kuratorium Oświaty w Szczecinie
Podkarpacki Kurator Oświaty

Patroni medialni

Radio Zet
Tygodnik Przegląd
Radio Zachód
Życie Szkoły
Asysta Dentystyczna
Magazyn Stomatologiczny
Nowy Gabinet Stomatalogiczny
Twój Przegląd Stomatologiczny
Dentonet
Infodent24.pl
Stomatologia News
M jak Mama
PortalZdrowiaDziecka.pl
Dziennik Wschodni
Kurier Lubelski
Nowa Trybuna Opolska
Polskie Radio Białystok
Polskie Radio Lublin
Radio Kielce
Radio Wawa
Lublin112.pl
Gorzow24.pl
Radio Poznań

Ząb mądrości

Wie wszystko o zdrowiu zębów.
Dowiedz się, jak dbać o prawidłową higienę jamy ustnej u najmłodszych.

W walce z próchnicą najważniejsza jest profilaktyka i dbałość o systematyczną pielęgnację jamy ustnej

W ramach programu „Dziel się Uśmiechem” edukujemy rodziców i ich pociechy, kładąc szczególny nacisk na kształtowanie i kultywowanie dobrych wzorów, które – jak wiemy – są kluczem do sukcesu w walce z próchnicą.

Czy wiesz, że:

72%

72% dzieci w wieku 5-13 lat ma próchnicę

2/3

2/3 dzieci w wieku szkolnym odwiedza lekarza dentystę 1-2 razy w roku. Najczęstszym powodem wizyty jest kontrola połączona z leczeniem.

46%

46% dzieci w wieku 5-13 lat ogółem posiada wypełnienia w zębach. 21% dzieci ma wypełnienia w zębach stałych, a 33% w zębach mlecznych.

2/3

Ponad 2/3 dzieci w wieku szkolnym szczotkuje zęby 2 razy dziennie.

1/2

Niemal połowa dzieci używa akcesoriów do higieny jamy ustnej innych niż szczoteczka do zębów. Najczęściej używanymi akcesoriami są bezcukrowa guma do żucia oraz płyn do płukania jamy ustnej.

Badanie zostało zrealizowane w listopadzie 2017 roku na próbie 11 585 dzieci w wieku 5-13 lat, na terenie województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.
Badanie obejmowało przegląd stomatologiczny przeprowadzany przez dentystów oraz wywiad ankietowy z dziećmi dotyczący nawyków dbania o higienę jamy ustnej.

Średnio na 1 dziecko w wieku szkolnym przypadają 3 zęby z próchnicą.

Problem próchnicy dotyczy niemal 100% dorosłych Polaków*

Dlatego profilaktyka próchnicy jest tak ważna, zwłaszcza u dzieci, i powinna rozpoczynać się tak wcześnie, jak to tylko możliwe. Zwiększa to szanse na zdrowy uśmiech przez całe życie.


Stan higieny jamy ustnej wśród dzieci w Polsce jest bardzo zły. Z badań wynika, że aż 72% dzieci w wieku 5-13 lat w naszym kraju ma próchnicę, a na każde dziecko przypadają średnio 3 zęby wymagające leczenia. Próchnica w największym stopniu dotyka dzieci w wieku 5-9 lat – w tej grupie odsetek chorych sięga 76%. Z problemem próchnicy częściej borykają się dzieci żyjące w miastach poniżej 100 tysięcy mieszkańców lub na wsiach. Niestety nawet w większych aglomeracjach odsetek najmłodszych dotkniętych próchnicą nie spada poniżej 70%.
Postanowiliśmy zaangażować się w walkę z tym problemem i uratować dziecięce uśmiechy. Dołącz do nas!Tu znajdziesz nasz raport nt. stanu uzębienia dzieci (5-13 lat) w Polsce (na podstawie badania w ramach ogólnopolskiego programu „Dziel się Uśmiechem” przeprowadzonego w latach 2017-2018):

Raport nt. stanu uzębienia dzieci
(5-13 lat) w Polsce

*Program Ministerstwa Zdrowia ”Monitorowanie Stanu Zdrowia Jamy Ustnej Populacji Polskiej w latach 2016-2020” pt. „Ocena stanu zdrowia jamy ustnej i jego uwarunkowań w populacji polskiej w wieku 3, i 18 oraz 35-44 lata w 2017 roku”.
Umowa nr 11/1/2017/1210/641;

Dowiedz się więcej o poprzed­nich edycjach

„Dziel się Uśmiechem” to ogólnopolski program edukacyjny organizowany od 2013 roku przez producenta gumy Orbit® – firmę Mars Polska – oraz Polski Czerwony Krzyż we współpracy z Polskim Towarzystwem StomatologicznymPolskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej. Naszym celem jest budowanie wśród uczniów szkół podstawowych świadomości, jak ważna jest pielęgnacja zębów oraz jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej. Poprzez realizację programu chcemy realnie wpłynąć na zmniejszenie liczby dzieci z próchnicą w Polsce.

Do tej pory zorganizowaliśmy 7 edycji programu „Dziel się Uśmiechem”. W lekcjach edukacyjnych wzięło udział ponad sześćset tysięcy dzieci. Na realizację programu firma Mars Polska przeznaczyła ponad 5,4 mln złotych pochodzących ze sprzedaży gum Orbit®.

Wspólnie z PCK stworzyliśmy nowoczesne i atrakcyjne materiały edukacyjne dla dzieci: do uczniów trafiają dedykowane zeszyty edukacyjne „Dziel się Uśmiechem”. Z myślą o dzieciach w wieku 5-9 lat przygotowano książeczkę „Ja i moje zęby”, a dla uczniów w wieku 10-13 lat„Ja i mój uśmiech”. Materiały zostały opracowane tak, aby w ciekawy, angażujący sposób pokazać uczniom najważniejsze zasady oraz zalety dbania o zęby, zdrowej diety i aktywnego trybu życia. Przy ćwiczeniach, grach i quizach dzieci zdobywają wiedzę o prawidłowej higienie jamy ustnej, a do tego świetnie się bawią. Zeszyty edukacyjne trafią do każdej szkoły podstawowej biorącej udział w programie – łącznie do 100 000 uczniów z całego kraju.


Dziel się Uśmiechem